Contact

subscribe our newsletter

'מוסררה המשך – המסלול להתפתחות אישית'

חממת מחקר אמנותית רב תחומית 

בשנתה השביעית, תכנית לימודי ההמשך הציבה לעצמה מספר מטרות עיקריות:

ראשית, ליצור חממה תומכת, הפועלת ברוחו הייחודית של ביה"ס מוסררה, על מנת לשמר ולחזק כוחות יצירתיים צעירים; לעזור להם להתנהל כאנשים יוצרים בתוך המציאות המורכבת של עולם האמנות הישראלי, לפתוח בפניהם אופציות נוספות ושונות להתנהלות זו, לתת להם כלים לקידום עצמי ולהציע דרכים שונות להשתלבות בעולם האמנות. 
אך יותר מכל, התכנית שואפת ללוות ולעזור ברגע הקריטי של המעבר מהיות סטודנט להיות אמן פעיל.
כך למשל, קבוצת "מוסררה בדרכים" הינה יוזמה שנוצרה מתוך המחזור השישי של תוכנית לימודי ההמשך. בקבוצה אמנים המגיעים ממקומות שונים, גילאים שונים ומצבים שונים בחיים, אך עם רצון משותף, לחבור יחד לקבוצת פעולה אמנותית.

בתוך הצורך לממש את עצמם כאמנים אינדיבידואלים ובעלי קול מובחן, הם חיפשו גם חוויה של שיתוף ואפשרות ליצירת קהילה קטנה שיש בה שותפות אינטרסים והתנסות בדיאלוג ופעולה הדדית במרחבים שונים. בכך, יצרו עבור עצמם טריטוריית משחק שאינה חלק ממשחק הכוחות הסגור של עולם האמנות. 

מטרה נוספת הינה לאפשר לקבוצת אמנים מתחילים ומחויבים (בין אם סיימו לימודיהם לפני זמן קצר ובין אם מעוניינים לחזור לעשייה אמנותית לאחר הפסקה) לפעול בתוך מסגרת בתוכה יוכלו להמשיך ולגבש אמירה אישית, לפתח ולשכלל את שפתם וסגנונם ולהדק את עבודתם. זו שנה במסגרתה יינתנו העשרה, ליווי והדרכה בעבודה היצירתית האישית, לקראת גיבוש תערוכת יחיד ראשונה והצגתה. מטרה שלישית, לספק סביבה מאתגרת – חממת מחקר רב תחומית, בה תוכלו להתנסות, לבדוק ואף לאפשר לעצמכם להיכשל....

לצורך כך, שנת הלימודים תאורגן במקבצים של סמינרים שיעסקו ויאירו נושאים שונים, חלקם ישלבו פעילויות והתנסויות מעשיות שונות וחלקם יישאו אופי של דיאלוג או הרצאה. במקביל, יתאפשר דיון רציף בעבודתכם וברעיונותיכם, עם חברי הקבוצה ועם המנחים והאורחים השונים. בנוסף, תעמוד לרשות בוגרי התכנית האפשרות לייצר יוזמות שונות: לאצור תערוכות, ליצור מפגשים אמנותיים  זוגיים  או לבחון את עבודתם בחלל נתון. כל זאת, במסגרת הגלריה ע"ש מורל דרפלר הממוקמת בתוך בית הספר.

ולבסוף, התכנית פועלת מתוך רצון לבסס אלטרנטיבה ירושלמית ראויה ללימודי המשך, לסמן את ירושלים כמקום של פעילות אמנותית שאינה מונעת רק על ידי 'תעשיית האמנות', מחויבת פחות לגלריות המסחריות, לאופנות מובילות ולכלכלת שוק האמנות התל-אביבי. התכנית והסטודנטים מזינים אף הם את הפעילות האמנותית – אלטרנטיבית המתרחשת בעיר בשנים האחרונות.

תכנים

התפיסה הרעיונית המנחה את התכנית ואת ביה"ס היא התפיסה הרואה זיקה ברורה בין המעשה האמנותי לבין הסביבה, החברה והתרבות המקומית. המעשה האמנותי מכיל משמעויות חברתיות, תרבותיות ופוליטיות, הוא זקוק לדיאלוג מתמשך עם סביבתו ומשמש גם לבחינה ביקורתית של מקום פיזי, חברה ותפיסות עולם. מתוך כך, תעסוק התכנית בשאלות של זהות ומקום, בבחינה ביקורתית של החברה והמציאות הישראלית על מרכיביה השונים, ותבחן את הדרכים בהם הגיבה האמנות המקומית למציאות זו. אך גם, התבוננות ביקורתית בעולם האמנות הישראלי, בחינת אפשרויות הפעולה הקיימות בו ובחינת מרחבי פעולה נוספים ואלטרנטיביים.

בין הנושאים בהם יעסקו הסמינרים השונים: אוצרות, מיצג, דיאלוג עם נוף מקומי, גישות חדשות וניסיוניות בווידיאו, יו-טיוב, ומדיה חדשה, זהות גברית, מגמות עכשוויות בווידיאו מקומי ובינלאומי, חשיבה על טקסטים חזותיים וגלגולם בתרבות, אמנות פמיניסטית, אמנות וגוף, חלל ועוד (שינויים יתכנו).

הקורס ישלב תיאוריה ומעשה: בניית גוף עבודות אישי (משולב בביקורות קבוצתיות ואישיות ודיון על עבודתכם), ולצידו מפגשים עם מגוון ביטויים ודעות (דרך הרצאות, מחקר בצילום ואמנות מקומיים, דיונים, מרצים אורחים, ביקורים בחללי תצוגה שונים, מפגשי אמן ועוד). הקורס יתנהל במתכונת של מפגשים שבועיים לאורך שלושה סמסטרים.

הקורס בהנחיית האמנית והאוצרת דפנה איכילוב. לצידה ילווה את התכנית האמן הרב-תחומי אורי דרומר ויתארחו אמנים, מרצים ואוצרים (רשימה סופית תתפרסם עם פתיחת התכנית).

למי מיועדת התכנית?

לכל בוגר בית ספר לאמנות / צילום המעוניין בשנת התמחות ויצירה אישית מונחית.

 תנאי קבלה והרשמה

תיק עבודות  + קורות חיים

מילוי השאלון המצורף להלן - חובה (לחצו כאן להורדת השאלון)

ראיון אישי

דמי הרשמה בסך 120 ₪ (שאינם מוחזרים)

שכר לימוד

למי שאינם בוגרי ביה"ס מוסררה – 6000 ש"ח

לבוגרי ביה"ס תינתן הנחה של 15% בשכר הלימוד – 5250 ₪

לבוגרי ביה"ס קיימת אפשרות עקרונית לקבלת מילגה חלקית או מלאה.

שכר הלימוד כולל שימוש בכל מתקני בית הספר והשאלת ציוד למשך כ-12 חודשים (בכפוף לאילוצי ביה"ס): השאלת ספרים בספריה, שימוש בסטודיו לצילום, מחשבים, עריכת ווידיאו, מעבדות צילום ש"ל וצבע, מעבדה דיגיטלית.

כמו כן כולל שכר הלימוד גם קורס אחד מתוך מערך השיעורים של בית הספר.

מעבר לכך, תינתן אפשרות לקחת קורסים בודדים נוספים - בתשלום נוסף.

פתיחת התכנית - אוקטובר 2013

התכנית תימשך כ - 3 סמסטרים ותסתיים באוקטובר 2014

המפגשים מתקיימים בימי חמישי.

 

לפרטים נוספים:

מנחת תכנית לימודי ההמשך - דפנה איכילוב 5735768 - 03 / 054-5997833

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.